LIFE COACHING, Self-esteem, self-improvement

Coach, Psycholog czy Psychiatra? Czyli z czym, do kogo?

Dziś trochę edukacyjne, pisałam Wam ostatnio, że jak myślicie o sobie w sposób negatywny i samoocena kuleje to warto szukać pomocy, dziś o tym kto w czym nam może pomóc, czyli z czym do kogo.

Zacznijmy od Life Coaching, ostatnio modne i bardzo popularne zajęcie, a mi się jakoś wydaje, że nadal nie do końca jasne jest to co taki coach robi, jak pracuje i czego od niego można oczekiwać. 

Kto to jest ten Coach?

Life Coach może pomagać nam właściwie z każdym aspektem naszego życia. Zajmuje się praca z osobami zdrowymi, pomaga wprowadzać zmiany i się rozwijać. Life Coach pomaga w zidentyfikowaniu przeszkody i w usunięciu jej. Np. Masz stres w pracy, obowiązki Cię przytłaczają, chodzisz poddenerwowana/y, jesz więcej lub mniej, zasnąć nie możesz bo przerabiasz scenariusze spotkań z szefostwem. To wtedy idziemy do coacha, mamy stres, który zaburza nasze funkcjonowanie, jest konkretna przyczyna, np sytuacja w pracy i jest nasza reakcja. Coach jest dla osób zdrowych psychicznie, które w danej sytuacji życiowej, potrzebują wsparcia. Coach może pomóc przejść przez zmianę, np chcesz odejść z pracy, ale masz mnóstwo wątpliwości, i obawiasz się czy sobie poradzisz, tu też może pomóc coaching. Ja się pierwszy raz spotkałam z coachingiem jakieś 5 lat temu, kiedy chciałam założyć własną firmę, ale zupełnie nie mogłam się do tego zabrać. Moja coach wtedy, nazywała się Coachem Kobiet Sukcesu i w sposób teraz dla mnie oczywisty, od pierwszego spotkania pokierowała mnie do pracy nad samooceną, bez samooceny i wiary w swoje możliwości firmy zakładać ciężko.  

Coaching nie ma nic wspólnego z dawaniem rad czy imponowaniem swoją ogromną wiedzą o wszystkim. Life coaching ma na celu usunąć przeszkody z naszego życia i nie dodać nowych. Tutaj uwaga skupia się na równowadze w życiu, np stress w pracy może mieć przyczynę w sytuacji osobistej. Coach nie jest wszechwiedzący, wręcz przeciwnie, on czy ona wiedzą, że to klient ma wszystkie odpowiedzi w sobie, to klient wie jak chce żyć i wie jak rozwiązać swoje problemy, zadaniem coacha jest usunąć przeszkody tak aby klient mógł przejąć stery w swoje ręce i znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Life Coaching nie powinien trwać zbyt długo, tutaj zadaniem Cocha jest nauczyć klienta samodzielnie przechodzić przez kryzysy, chodzi o danie narzędzi, właściwie dobry Coach powinien nas nauczyć robić sobie coaching samodzielnie. Jeśli usłyszeliście od coacha że coś powinniście lub niepowianiście zrobić, szukajcie nowego. Coach nie jest specem od waszego życia, Wy jesteście, i Wy wiecie lepiej co jest dla Was w danym momencie dobre. Jak w każdym zawodzie tak i w pomocy mamy ludzi którzy nam pasują i takich co nie pasują, jak z kucharzem do jednej knajpy idziemy chętniej a w innej nam coś nie odpowiada. Tak samo jest tutaj, lepiej czasem spotkać się na początek z kilkoma osobami, niż zaczynać pracę z niewłaściwą. To samo dotyczy psychiatry czy psychologa, jeśli nie czujecie że to jest ten człowiek, szukamy następnego. Wiem, że to może być trudne, bo już jesteście w gabinecie, otworzyliście się, powiedzieliście co Wam nie wychodzi, lub co Was boli a teraz trzeba z inna osobą od nowa. To aby osoba z którą pracujemy nam pasowała jest na prawde ważne. 

W odróżnieniu od psychologa, coach skupia się na tym co jest teraz i na tym co ma być. Tutaj nie wracamy do dzieciństwa i nie analizujemy relacji z rodzicami. Przychodzimy z jakimś aktualnym wyzwaniem, np nie mogę się dogadać z partnerem, albo przechodzę na emeryturę i nie wiem jak żyć bez pracy, albo dzieci mi wchodzą na głowę i nie słuchają. Problem jest dziś a coaching skupia się na akcji, na rozwiązaniu, bez wracania do przeszłości i analizowania przyczyn.

Podstawowy proces coachingowy opiera się o T-GROW model i można sobie nawet spróbować przeprowadzić taką rozmowę samemu.  T – topic, czyli jaki jest problem, którym chcę się zająć. G – goal, jaki jest mój cel i co chcę osiągnąć. R – reality, co się teraz dzieje, czego próbowaliśmy i jaki był skutek. O – options, co mogę zrobić, jakie są moje możliwości, jak mogę zadziałać. W – will – Co zrobię, którą z opcji mogę wprowadzić z życie z determinacją. To teoria i oczywiście nie każde spotkanie tak wygląda, ale mniej więcej o to chodzi w przechodzeniu przez ten proces. Etyczny coach nie będzie pracował z Wami nad problemami psychicznymi czy uzależnieniami, jeśli się zorientuje, że problem ze spaniem nie pochodzi ze stresu, ale może się wiązać np z depresją, coach powinien odesłać do innego pomocowego specjalisty. I uwaga, celem każdej pracy z coachem jest zakończenie pracy, czyli jeśli pracujecie z kimś w nieskończoność to nie jest dobra osoba. Co nie znaczy, że do coacha nie można wracać, można, jak mamy nowy temat, ja do swojej Coach Kobiet Sukcesu, wróciłam już po kilku miesiącach od przepracowania tematu zakładania firmy z tematem przechodzenia przez rozwód. Coach to wszystko co ludzkie, ale z jakiś powodów dla nas trudne, coach nam po prostu pomaga poukładać myśli i daje czas, np tą godzinę w tygodniu, żeby pracować nad tym co nam nie idzie i docelowo, żeby nam po prostu żyło się łatwiej. Do coacha zgłaszamy się z realnym problemem który dzieje się w naszym życiu, może to trudna żałoba, albo sprawa w sądzie która wysysa z nas całą energię, albo silna potrzeba zmiany, jak z tą moją firmą, tu idziemy jak mamy coś konkretnego, wyzwanie w świecie zewnętrznym. Nie idziemy do coacha jak mamy złe samopoczucie, mało energii, czy ataki paniki, z takimi rzeczami udajemy się do psychiatry albo psychologa. Z coachem możemy pracować też nad rozwinięciem umiejętności społecznych, takich jak asertywność czy komunikacja, albo cierpliwość i impulsywność. 

Podsumowując do coacha idziemy żeby poprawić jakość swojego życia, coach pracuje z osobami zdrowymi psychicznie, chociaż może być też osobą wspierającą jeśli klient mierzy się z jakąś chorobą, tylko wtedy nie pracuje sam ale razem z lekarzem psychiatrą. Coaching skupia się na aktualnym problemie i rozwiązaniu, ten problem nie leży w nas samych, ale w naszym otoczeniu. Technicznie coach i klient umawiają się jak często i w jaki sposób będą pracować, można się spotykać, można online albo przez telefon czy nawet mailowo, nie ma ograniczeń. Praca polega na zadawaniu pytań przez coacha, a odpowiada i odkrywa problem sam klient. Rozwiazanie i następne podejmowane kroki też należą do decyzji klienta. I nie taki coach straszny jak go malują, chociaż czasem wydaje mi się, że pojęcie coachingu, szczególnie w mediach społecznościowych, jest błędnie rozumiane. Mam nadzieje że od dziś już będziecie wiedzieć co i jak robi coach i z czym warto się do niej, do niego zgłaszać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s