affirmation, motivation, reprogramming

Afirmacje, co to jest i jak działa?

Afirmacja to zdanie lub kilka zdań,  którego wypowiadanie ma nam pomóc w zmianie przekonań, ma wpłynąć na określone myśli na swój temat, pozwolić nam uwierzyć w coś w co powątpiewamy. Afirmować można zdrowie, pieniądze, miłość,  miłość do samego siebie, sukces, każdy ważny dla nas aspekt życia. Afirmacje można napisać samemu lub znaleźć gotowe w internecie, znanymi autorami są między innymi Louise Hay, Dr Joseph Murphy, Napoleon Hill czy T Harv Eker. A w Polsce na przykład Agnieszka Maciąg. Afirmacje to słowa mocy, takie współczesne zaklęcia, a kto by nie chciał sobie czasem czegoś fajnego wyczarować.

Afirmacja działa poprzez autosugestię, czyli wybieramy coś co chcielibyśmy, aby się stało prawdą i sobie sugerujemy że już jest. Coś z czym z jakiegoś powodu mamy problem, może powątpiewamy trochę w swoje siły, albo brakuje nam konsekwencji w działaniu czy wiary we własne możliwości. Afirmacja powtarzana regularnie zmienia nasze przekonania o sobie i o świecie. Nie chodzi tu o analityczne wytłumaczenie sobie czegoś, ale o zmianę tego co nam powtarza podświadomość. Zmianę wgranego oprogramowania na nowy, taki który będzie sprzyjał nam i naszym celom. Przykładowo, nigdy do tej pory nam się nie udało osiągnąć sukcesu w biznesie, i wiemy że trzeba próbować, ale podświadomie nie wierzymy że nam się uda, bo tak nie było do tej pory. Afirmacja ma na celu wyłączyć i zmienić to co się nam wgrało i zaprogramowało w przeszłości. W takiej sytuacji moglibyśmy afirmować: sukces jest dla mnie możliwy, sukces do mnie przychodzi i staje się moją rzeczywistością. To tak trochę jak powiedział Henry Ford, założyciel Ford Motor Company “Czy myślisz, że możesz, czy myślisz, że nie możesz – w obu przypadkach masz rację.” Wszystko zaczyna się od myśli, a każda myśl w naszej głowie podlega automatycznej weryfikacji i wewnętrznej dyskusji. Każdy człowiek dyskutuje sam ze sobą, ze swoim oprogramowaniem. A ono jest oparte tylko na tym co już było a nie na tym co może przyjść, jeśli nie znalazłeś jeszcze prawdziwej miłości, albo od lat nie możesz zacząć regularnie ćwiczyć, rzucić palenia czy zarabiasz ciągle za mało, to właśnie to ci nieustannie gra w tle, to że nie możesz. Chcę Ci dziś powiedzieć, że to nie jest tak że nie możesz ale że nie mogłeś a dziś jest nowy dzień i wszystko jest możliwe. Możesz sobie zmienić oprogramowanie, zacząć czarować nowe, wymarzone życie. Przyjrzyjmy się teraz trochę jak to działa i kiedy działa najlepiej.

Afrimacje mają dodatkową moc jeśli wypowiadamy je głośno, czytamy czy powtarzamy. Jeszcze lepiej jeśli robimy to w ruchu i w obecności jakiejś innej energii, np wody. Czyli można sobie afirmację powtarzać codziennie rano pod prysznicem, albo idąc do pracy. Afirmację powinniśmy powtarzać codziennie. Ja sobie kiedyś powtarzałam usypiając dziecko, dawało mi to jakiś spokój i skupienie uwagi. Najlepszym i działającym cuda sposobem jest napisać swoje afirmacje, nagrać i słuchać swojego własnego głosu. Jeśli mówimy do siebie sami na głos to na prawdę szybko działa, to co wgrane się poddaje bo przecież to ja do siebie mówię. Zrobiłam tak kiedyś, nagrałam 15 minut tekstu do słuchania codziennie rano w samochodzie, miesiąc później dostałam to co chciałam. Nie tylko moje podejście się zmieniło, ale przyszło, zmaterializowało się to co sobie afirmowałam.

Czy afirmacja może być szkodliwa i kiedy nie działa? Afirmacja może nam zaszkodzić jeśli przesadzamy, odpływamy w naszych celach czy planach za daleko lub jeśli afirmujemy to co nierealne. Np jeśli nie osiągnęliśmy jeszcze sukcesu a zaczniemy sobie afirmować bycie na okładce Forbs Magazine, to będziemy się frustrować przy tej afirmacji i nic dobrego z tego nie wyniknie. Lub jeśli bym sobie dziś zaczęła powtarzać że w przyszłym tygodniu lecę na Madagaskar, co nie jest realne ze względu na aktualny rygorystyczny lockdown i wiadomo nie zadziała. Afirmujmy sprytnie, jeśli chcesz podwyżki 4 tys a zarabiasz 4 tys nie afirmuj podwyżki, afirmuj mam prace która przynosi mi co najmniej 8 tys, albo jeszcze bardziej ogólnie – moje dochody to zawsze nie mniej niż 8tys. W afirmacjach robimy małe kroki i jak coś się już wgra i zmaterializuje czyli czary zadziałają, to zmieniamy trochę to co powtarzaliśmy i rozwijamy o następny mały krok.

Pierwszy afirmację dostałam od hinduskiej lekarki, dyplomowanego lekarza medycyny w szpitalu. Dostałam diagnozę, recepty i afirmację z którą miałam za zadanie codziennie pracować. Moja lekarka patrząc całościowo na organizm i wiedząc że wszystko ma na siebie wpływ uznała że nie tylko leki, ale też pozytywne podejście będzie ważne w procesie leczenia. Nie pamiętam dokładnie słów, to było ponad 7 lat temu, ale brzmiała mniej więcej tak:

Niech mój rozum znajdzie odwagę, Niech moja dusza znajdzie swój cel, Niech moje życie będzie wypełnione radością i wdzięcznością, JA siebie kocham, JA siebie leczę, JA jestem ze sobą.

Dziś nie mam co do tego wątpliwości, że mam odwagę, cel życia, radość i wdzięczność każdego dnia. Ale nie powtarzam już tej afirmacji od pewnie z 5 lat, dziś mam nowe, sama sobie piszę i układam od bardzo prostych i konkretnych typu – Ćwiczę codziennie i zawsze znajduję czas i siły na ćwiczenia; do ogólnych np: Moja intuicja rozwija się z każdym dniem a ja słyszę i słucham jej głosu.

Przykładowe afirmacje:

• Wszystko nowe i nieznane co do mnie przychodzi jest lepsze niż mogłam/mogłem sobie wyobrazić.

• Zasługuje tylko na to co dobre i tylko to co dobre do mnie przychodzi.

• Dobrze się czuję w moim ciele, moje ciało jest zdrowe i odżywione a ja dbam o siebie zawsze. Dbam o siebie z miłością

• Jestem spełniona/y i uwalniam się od niepotrzebnych pragnień.

• Konsekwentnie pracuje nad swoimi celami, mam nieustannie nowe pomysły i energię do działania.

• Moja praca przynosi dużo pieniędzy, jestem jak magnes, przyciągam pieniądze z każdej strony. Widzę wszystkie projekty które pojawiają się na mojej drodze i nie waham się przed realizacją.

• Kocham siebie i w pełni siebie akceptuję. Wiem, że jestem ważna/y i wyjątkowa/y.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące afirmacji daj znać w komentarzach lub na priv, spróbuje pomóc i odpowiedzieć.

*Zdjęcie autorstwa Joanna S-Grzybowska Photography Love, http://www.photographylove.pl

1 myśl w temacie “Afirmacje, co to jest i jak działa?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s